Top 5 Plantages rondom Paramaribo
Paramaribo is geen stad met één duidelijk centrum of vaste route. Juist de mix van plekken maakt het interessant. Binnen korte afstand vind je koloniale gebouwen, religieuze locaties en levendige plekken zoals markten en pleinen.
Veel bezienswaardigheden liggen dicht bij elkaar in de historische binnenstad, die bestaat uit houten gebouwen uit de 17e en 18e eeuw en op de UNESCO-lijst staat . Daardoor kun je makkelijk meerdere plekken op één dag combineren.
Onderstaande bezienswaardigheden geven je een goed beeld van de stad en zijn ideaal om tijdens je stage stap voor stap te ontdekken.

1: Plantage Peperpot
Plantage Peperpot is een van de bekendste en best bewaarde plantages rondom Paramaribo en ligt op slechts een paar kilometer van de stad, aan de overkant van de Surinamerivier. De plantage ontstond al in de 17e eeuw en werd gebruikt voor onder andere koffie, cacao en later citrusproductie.
Wat Peperpot bijzonder maakt, is dat het geen “ruïne” is, maar een plek waar geschiedenis en natuur samenkomen. Het gebied is tegenwoordig een natuurpark van ruim 800 hectare, waar oude plantagestructuren zoals waterkanalen, paden en gebouwen nog zichtbaar zijn tussen het groen. Je kunt hier wandelen of fietsen en onderweg dieren spotten zoals apen en vogels.
Voor studenten is dit vaak de eerste plantage die ze bezoeken, juist omdat het zo dichtbij ligt en makkelijk bereikbaar is. Je kunt er zelf naartoe gaan, maar ook kiezen voor een tour waarbij je meer uitleg krijgt over de geschiedenis en het gebied. Dit maakt het een ideale combinatie van natuur en historie zonder dat je er een hele dag voor hoeft vrij te maken.
Boek een tour naar deze plantage

2: Plantage Frederiksdorp
Plantage Frederiksdorp ligt aan de Commewijnerivier en voelt direct anders dan Paramaribo. Waar de stad druk en levendig is, is het hier rustig en ruim opgezet. De plantage ontstond in de 18e eeuw als koffie- en cacaoplantage en is tegenwoordig omgevormd tot een historisch gebied met eco-resort en gerestaureerde gebouwen.
Wat deze plek interessant maakt, is dat je hier echt ziet hoe een plantage er vroeger uitzag. De oude structuren, woningen en omgeving geven een goed beeld van het leven in die tijd. Tegelijkertijd is het gebied toegankelijk en verzorgd, waardoor je er ontspannen kunt rondlopen of verblijven.
Voor studenten is Frederiksdorp vooral een plek waar je wat meer tijd voor neemt. Het ligt verder weg dan Peperpot en wordt vaak bezocht als dagtrip. Veel studenten kiezen ervoor om hier met een georganiseerde tour naartoe te gaan, omdat je dan vervoer en uitleg combineert. Daardoor haal je meer uit je bezoek dan wanneer je er alleen rondloopt.
Boek een tour naar deze plantage
Zoek, bekijk en boek jouw stage verblijf in Suriname

3: Plantage Bakkie
Plantage Bakkie is een van de oudste bewoonde plantages in Suriname en ligt in het district Commewijne. Wat deze plek bijzonder maakt, is dat het niet alleen een historische locatie is, maar ook nog steeds een levendige gemeenschap. Hierdoor krijg je een ander beeld dan bij plantages die volledig zijn omgevormd tot toeristische locaties.
Op de plantage vind je het Bakkie Museum, waar je meer leert over het leven op de plantages en de geschiedenis van slavernij en contractarbeid. Het bezoek voelt daardoor minder als “even rondkijken” en meer als een inkijk in hoe mensen hier leefden en werkten.
Voor studenten is dit een interessante plek als je wat dieper in de geschiedenis wilt duiken. Het ligt iets verder van Paramaribo en wordt daarom vaak gecombineerd met andere plantages in de omgeving. Een tour is hier vaak de makkelijkste optie, omdat je dan meerdere plekken op één dag bezoekt en meer context krijgt bij wat je ziet.
Boek een tour naar deze plantage

4: Plantage Laarwijk
Plantage Laarwijk ligt midden in het groene landschap van Commewijne en is een stuk rustiger en minder bekend dan bijvoorbeeld Peperpot. Juist daardoor voelt het bezoek hier anders. Je komt minder toeristen tegen en hebt meer het idee dat je echt even weg bent uit de stad.
De plantage zelf heeft een lange geschiedenis en ligt in een gebied dat al sinds de koloniale tijd werd gebruikt voor landbouw en plantageactiviteiten. Tegenwoordig is het vooral een plek waar natuur en historie samenkomen, met veel groen, water en oude structuren die nog zichtbaar zijn in het landschap.
Voor studenten is Laarwijk vooral interessant als je iets wilt zien dat minder “standaard” is. Het ligt verder weg en is minder makkelijk bereikbaar, waardoor een tour vaak de beste keuze is. Daarmee combineer je deze plantage meestal met andere locaties in Commewijne, waardoor het onderdeel wordt van een complete dagtrip.
Boek een tour naar deze plantage

5: Plantage Mariënburg
Plantage Mariënburg is een van de meest indrukwekkende en beladen plekken rondom Paramaribo. Het begon als suikerrietplantage en groeide later uit tot een grote fabriek waar suikerriet werd verwerkt. In de 19e eeuw werd hier zelfs de eerste spoorlijn van Suriname aangelegd om het transport van suikerriet mogelijk te maken. Wat deze plek bijzonder maakt, is dat veel van de oude gebouwen en structuren nog zichtbaar zijn. Tegelijkertijd vertelt Mariënburg ook een zwaarder verhaal. In 1902 vond hier een opstand plaats van contractarbeiders, waarbij meerdere doden vielen. Dit maakt het een plek waar je niet alleen kijkt, maar ook stilstaat bij de geschiedenis.
Voor studenten is dit een plek die vaak indruk maakt, juist omdat het minder “mooi” en meer rauw is dan andere plantages. Je kunt er zelf naartoe rijden, maar het wordt vaak gecombineerd met andere plantages in de omgeving. Daardoor is het een logisch onderdeel van een bredere dagtrip buiten Paramaribo.
Boek een tour naar deze plantage
Ga langs veel bezienswaardigheden en plantages met de SUforYou fietstour



